Posługa podejmowana w czasie Mszy Świętej ma formować dobrych chrześcijan — świadków Jezusa. Wymaga nie tylko poprawnego wykonywania pewnych czynności, lecz także określonej postawy w życiu.
Dlatego wszyscy wyrażający pragnienie podjęcia takiej służby podejmują obok ćwiczeń funkcji liturgicznych szeroką formację obejmującą różne zagadnienia. Formacja ta jest prowadzona na szczeblu parafii. W okresie szkoły średniej ministrant zostaje lektorem, a następnie animatorem służby liturgicznej. Może on wówczas prowadzić grupy ministranckie w swojej parafii oraz pomóc w przygotowaniu celebracji liturgicznych.
Już od początku chrześcijaństwa Biskup sprawował Eucharystię wraz z asystą liturgiczną. Na początku byli to diakoni i lektorzy, w średniowieczu klerycy, a od Soboru Trydenckiego ministranci. W oficjalnych dokumentach Kościoła wzmiankę na ten temat znajdujemy dopiero w „Mediator Dei” Piusa XII z 1947 r. Prawdziwy rozwój Służby Liturgicznej nastąpił po Soborze Watykańskim II. Sobór ten przywrócił posługę lektora oraz zwrócił baczną uwagę na formację tych, którzy sprawują przy ołtarzu różnorakie funkcje liturgiczne.
Duszpasterstwo Służby Liturgicznej koordynuje pracę formacyjną ministrantów i lektorów w parafii. Nie chodzi tylko o techniczną stronę wykonywanej czynności, lecz o jej rozumienie i należyte przeżywanie.
Spotkania Ministrantów w naszej parafii odbywają się w każdą sobotę o godzinie 11:30. Spotkania te mają na celu zarówno poszerzenie wiedzy religijnej, jak i też wiedzy o Liturgii i sposobie przygotowania się do niej. Obok ministrantów działa także koło lektorów, którzy swoją postawą dają przykład dla młodszych kolegów. Swoją służbę pełnią także jako animatorzy. Dzięki temu mogą swoją wiedzę i umiejętności przekazać innym.