Jesteś tutaj:Start»Ogłoszenia»XXIV Niedziela zwykła — 16.09.2012

XXIV Niedziela zwykła — 16.09.2012

• Za tydzień w niedzielę 23 wrześ­nia w liturgii koś­cioła wspom­i­nać będziemy Św. Teklę– Dziewicę i Męczen­nicę — patronkę naszej świą­tyni. Z tej racji w tym dniu przeży­wać będziemy odpust ku czci tej świętej. Uroczysta suma zostanie odpraw­iona o godzinie 12.00. Wszys­t­kich parafian, kuracjuszy i gości serdecznie zapraszamy. O obsługę pro­cesji prosimy OSP z Nałęc­zowa i Sadurek, Legion Maryi, KŻR, KGW oraz dzieci.

• W ubiegłą niedzielę na wyprawki dla dzieci szkol­nych zebrano do puszek 2112 zł, co poz­woliło na zor­ga­ni­zowanie 15 wyprawek (ple­cak + 140 zł na książki). Wszys­tkim ofi­ar­o­daw­com serdecznie dziękujemy.

• W ostat­nim okre­sie na koś­ciół wpłynęły dwie ofi­ary po 100 zł. Bóg zapłać.

• Z okazji przy­pada­jącego w dniu dzisiejszym „Świa­towego Dnia Środ­ków Społecznego Przekazu” po każdej mszy św. zbier­ane są ofi­ary do puszek na Katolickie Radio Lublin.

• Infor­ma­cja o wyb­o­rach nowych Rad Parafialnych.

Dekret zarządza­jący wybory do parafi­al­nych rad duszpasterskich

Prawo Koś­cioła przewiduje, że biskup diecez­jalny według swego uzna­nia i po zasięg­nię­ciu opinii rady kapłańskiej może ustanowić dusz­paster­ską radę parafi­alną. Jej pod­sta­wowym celem jest zapew­niać w sposób insty­tucjon­alny współpracę wiernych w roz­woju dzi­ałal­ności dusz­paster­skiej właś­ci­wej prezbiterom. Jest to organ kon­sul­ta­cyjny ustanowiony w tym celu, aby wierni świeccy, wyraża­jąc swoją odpowiedzial­ność wynika­jącą z chrztu, mogli wspo­ma­gać prze­wod­niczącego radzie pro­boszcza, zgłasza­jąc sug­estie w dziedzinie dusz­paster­skiej. Świeccy winni nabierać coraz głęb­szego przeko­na­nia o tym, jak bardzo istotne jest apos­tol­skie zaan­gażowanie na tere­nie włas­nej parafii, gdyż w aktu­al­nych warunk­ach mogą i powinni czynić bardzo wiele dla roz­woju aut­en­ty­cznej, koś­ciel­nej jed­ności we włas­nych parafi­ach oraz dla rozbudza­nia misyjnego zapału w sto­sunku do niewierzą­cych, jak i tych, którzy zachowu­jąc wiarę porzu­cają lub zanied­bują prak­tykę chrześ­ci­jańskiego życia. Pon­adto wszyscy wierni mają prawo, a nawet niekiedy także obow­iązek wypowiada­nia swej opinii w sprawach doty­czą­cych dobra Koś­cioła. Odbywa się to m.in. dzięki ustanowionym w tym celu insty­tucjom, wśród których rada dusz­paster­ska jest bardzo użyteczną pomocą wysuwa­jąc propozy­cje i sug­estie doty­czące inic­jatyw misyjnych, kat­e­chety­cznych i apos­tol­s­kich w odniesie­niu do rozwi­ja­nia for­ma­cji dok­try­nal­nej i życia sakra­men­tal­nego wiernych, wspo­ma­gania dzi­ałal­ności dusz­paster­skiej kapłanów w różnych środowiskach społecznych, a także co do sposobu coraz lep­szego uwrażli­wia­nia opinii pub­licznej oraz orga­ni­za­cji pracy charytatywnej.

W trady­cji Diecezji Lubel­skiej biskupi niezmi­en­nie wyrażali troskę o tę formę współpracy i współod­powiedzial­ności dusz­pasterzy, osób kon­sekrowanych i wiernych świec­kich. Świad­czą o tym uch­wały syn­odów diecez­jal­nych z roku 1928 przeprowad­zonego przez biskupa Mar­i­ana Leona Ful­mana i z roku 1985 przeprowad­zonego przez arcy­biskupa Bolesława Pylaka, zarządzenia biskupów diecez­jal­nych: Sługi Bożego Ste­fana Wyszyńskiego, biskupa Pio­tra Kałwy i arcy­biskupa Józefa Życińskiego.

W związku z upły­wa­jącą pię­ci­o­let­nią kadencją parafi­al­nych rad dusz­paster­s­kich dziękuję wszys­tkim, którzy w ostat­nim cza­sie byli ich członkami i w ten sposób utożsami­ali się z misją Koś­cioła we współczes­nym świecie.

Jed­nocześnie zarządzam wybory do tychże rad, na pod­stawie statutu i reg­u­laminu wyborów, na niedzielę 21 października 2012 r.

W związku z powyższym usta­lam następu­jący kalen­darz wyborczy:

16 wrześ­nia – podanie do wiado­mości wiernych w ogłoszeni­ach dusz­paster­s­kich treści niniejszego dekretu oraz zasad zgłasza­nia kandydatur

7 października – ostate­czny ter­min składa­nia kandy­datur do proboszcza

14 października (niedziela) – ogłosze­nie listy kandy­datów i poin­for­mowanie wiernych o sposo­bie i miejscu głosowania

21 października (niedziela) – głosowanie

28 października (niedziela) – ogłosze­nie wyników wyborów

12 listopada (poniedzi­ałek) – ostatni dzień składa­nia odwołań w Kurii Metropolitalnej

2 grud­nia (I niedziela adwentu) – zaprzysięże­nie rad parafialnych

17 grud­nia – ter­min przekaza­nia list członków rad do kance­larii Kurii Met­ro­pol­i­tal­nej i do księży dziekanów

Na wszys­tkie dzi­ała­nia, które są świadectwem współod­powiedzial­ności za wspól­notę Koś­cioła, który jest naszym domem, Dusz­paster­zom i Wiernym Świeckim z serca błogosławię.

+ Stanisław Budzik Arcy­biskup Met­ro­polita Lubelski

Kandy­datami na członków do rad dusz­paster­s­kich mogą być katol­icy pełno­letni którzy przyjęli sakra­ment bierz­mowa­nia, czyn­nie uczest­niczą w życiu wspól­noty wiernych i są znani z życia zgod­nego z zasadami nauki katolickiej.

Nazwiska kandy­datów są przekazy­wane w formie pisem­nej pro­boszc­zowi. Lista kandy­datów zostaje zamknięta tydzień przed wyborami.

• W tym tygod­niu przy­padają następu­jące rocznice śmierci:

17.09. + Rzepka Hen­ryka 3r., +Skrzy­p­iec Mar­i­anna 3r., +Rej­mak Damian 1r.

18.09. + Kamola Kaz­imierz 2r.

20.09. + Choma Wacław 4r., +Kruk Stanisław 2r.

2 1.09. + Kucaba Józef 4r., +Rej­mak Stanisław3r

PONIEDZI­AŁEK 17 WRZEŚNIA

7:00 O bło­gosław­ieństwo Boże dla Moniki jej rodz­iców i dziadków

18:00 † Bogusław Borkowski (11 ) †Maria Borkowska